Yumuşatma Sistemi (Reçine Filtre) Bakımı ve Mineral Değişimi

Yumuşatma Sistemi bakımı; arıtma görevi yapan mineralin artık işlevini yitirdiği zaman yapılan bakım türüdür.Arıtma sistemleri günümüz şartlarında gün geçtikçe kullanımı artar hale gelmiştir.

Yumuşatma sistemleri endüstriyel alanda bir çok sektörde kullanılmaktadır. Hatta artık insanlar müstakil olarak kullandığı Villa veya evinde bile kullanarak suyu arıtma işlemi gerçekleştirmektedir.

Yumuşatma sistemi sudaki kireci alarak suyu daha yumuşak ve kullanışlı hale getirmektedir. Birçok alanda büyük kazanımlar elde etmemize yarayan bir sistemdir.

Hayatımızın bir çok alanında kullanılan bu sistemlerin belli kullanımlardan sonra bakıma ihtiyaçları vardır. yumuşatma sistemlerinde kullanılan Reçine minerali her ne kadar kendini tuzlu su ile yenilemiş olsa da belli bir süreden sonra artık eski değerlerin üzerinde değerler çıkmaya başlar. Bu da sistemde değişimin yaklaştığını ortaya çıkartır.

Yumuşatma Sistemi Reçine Mineral Değişimi

Yumuşatma sistemlerinde mineral bir tank içerisine doldurularak belirlenen kapasiteye göre ayar yapılmaktadır. Bu genel olarak sistemin koyulacağı yerde keşif çalışması yapılması sistemin verimli çalışmasında büyük yarar sağlar. Çünkü yapılan su analizi ile kapasite ayarı yapılarak sistem seçimi düzgün bir şekilde yapılır. Yumuşatma sistemlerinde tank içerine doldurulan reçine ister otomasyonlu valfler ile kontrol edilir ister ise manuel olarak değerlendirilir. Reçineli sistemlerde tuz emiş yaptırılarak mineral sürekli yenilenir.Bu sayede kireç alma oranı sürekli aynı kalmış olur.

Yumuşatma sistemi Reçine ömrü kullanılan suyun değerleri ve kapasiteye göre değişim gösterebilir. Genel olarak Yumuşatma sistemlerinde değişimi aralığı 1 veya 3 yıl arasında değişmektedir.Sistem içinde kullanılan reçine değiştirilerek yenisi sisteme konulmaktadır.

Yumuşatma Reçinesi Mineral Değişimi

Yumuşatma Sistemlerinde Kullanılan Reçine Çeşitleri

Reçine çeşitleri aslına bakıldığında hepsi yumuşatma sisteminde kullanılmaz.Fakat en yoğun kullanıldığı alan olması sebebi ile böyle akıllarda yer etmiştir. Reçine çeşitleri…

  • Anyonik Reçine
  • Katyonik Reçine
  • Mixped Reçine

Yukarıda sayılan reçineler belli alanlarda kullanılmaktadır. Ancak yoğun bir şekilde kullanılan kireç alımı için yani yumuşatma sistemi için Katyonik Reçine çeşididir.

Yumuşatma mineral değişimi