Kum Filtre Bakımı ve Mineral Değişimi

Kum Filtre Bakımı; sistemin belli bir süre kullanımdan sonra yapılması gereken bir işlemdir. Kum filtreler genel olarak kapasitesi yüksek alanlarda kullanılan bir kaç mineralin bir araya gelerek oluşturdukları Multimedya filtre türleridir.

Su arıtma teknolojileri gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir.Su ile alakalı yapılmak istenen arıtım değerleri belirlendikten sonra tasarım yapılırken sistemin genel olarak en başında kullanılan filtre türüdür. Filtrasyon yeteneği 5 micronlara kadar inebilen bu filtreler kapasiteye göre belirlenmektedir.

Kum Filtrelerinde Mineral Değişimi Nasıl Yapılır?

Kum Filtre

Kum filtre bir çok mineralin bir araya gelmesi sonucu oluşturulan filtredir. Bu mineraller belli bir aralık ve ölçü ile bir tanka doldurulurlar. Bu tank bir otomatik geri yıkamalı valf sayesinde kontrol edilerek belli bir süre veya geçen su miktarına göre çalışması ayarlanır. Bu sayede belli dönemlerde sistem geri yıkama yaparak kendini yenilemiş olur. Yani kum filtreler valf sayesinde  belli dönemlerde geri yıkama yaparak kendini temizler. Fakat belli bir süreden sonra filtre mineralleri iş göremez hale gelir. Bu durum artık değişime işaret eder. Bu gelen suyun değerlerine göre değişim süreleri de değişmektedir. Fakat tecrübelerimize dayanarak yaptığımız değişim sürelerini size aktaralım.

Kum Filtre Sistemi Mineral Değişim Süreleri

  • Şebeke sularında Kullanılan Kum Filtreler (4 – 6 yıl)
  • Kuyu Suyunda Kullanılan Kum Filtreler      (3 – 4 yıl )
  • Yüzey Sularında Kullanılan Kum Filtreler   (2 – 4 yıl)
  • Deniz Suyunda Kullanılan Kum Filtreler     (1 – 3 yıl)

Değişim süresi gelen kum filtre tankı  üzerindeki valf sökülerek izole edilir. Tank içerindeki mineral bir şekilde dışarı çıkartılarak atılır ve yenisi ile değişimi sağlanır. Bu arada kum filtre mineral dizilimi ne her zaman dikkat edilmelidir. Bu sayede filtrasyon değerleri ayarlanmış olur.