Su Arıtma Filtrelerinin Görevleri ve Kullanım Süreleri

Su arıtma filtrelerinin Görevleri; hepsinin ayrı ayrı görev tanımı vardır. Su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin gelen suyun değerine göre ve üzerinden geçen suyun miktarına göre değişimi süreleri  ortaya çıkmaktadır. Fakat her bölgeye ayrı filtre veya cihaz üretilmeyeceğine göre belli bir standartta kullanımı ayarlanmalıdır.

Su Arıtma Filtrelerinin İsimleri ve Ömürleri

1.Filtre : 5 Micron Sediment Filtre:  Bu filtre ilk giriş filtresi olarak tasarlanmıştır. İlk giren su üzerindeki kaba tortu ve kum,çamur,mil gibi parçaları tutmaktır. Membranı desteklemek için kullanılan ön filtredir. Ham maddesi elyaftır. Kullanım ömrü ortalama 6000 litre ( 3 – 6 Aydır)

2.Filtre: Karbon Filtre:   Suda bulunan klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için kullanılır. Bu aktif blok karbon filtre yüksek performanslı aktive edilmiş karbondan oluşmaktadır. Sudaki klorun, koku, organik kirleticiler, böcek ilaçları ve koku ile tadı etkileyen kimyasallardan arındırır. Kullanım ömrü ortalama 6000 litre ( 3 – 6 Aydır)

3.Filtre :1 Micron Sediment Filtre:   Karbon filtreden kaçabilecek karbon parçacıklarını ve suda bulunan 1 Microndan daha büyük katı maddeleri tutar.  Şimdiki sistemlerde yerini blok karbon dediğimiz Preslenmiş karbona bırakmaya başlamıştır. Fakat bu şekli ile daha ucuz maliyette olması sebebi ile müşterilere daha cazip gelmektedir.Kullanım ömrü ortalama 6000 litre( 3 – 6 Aydır)

4.Filtre : Membran Filtre:   Sudaki Mikrobiyolojik ve kimyasal arıtımı gerçekleştirir. Gözenekleri 1 milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde yarı geçirgen bir zar filtredir. Suyu molekül düzeyinde filtre eder suda bulunan mikropları, bakterileri, ağır metalleri suya sertlik veren mineralleri ve tüm zararlı maddeleri arıtır. Membrandan geçen su 2/3 oranında dışarı atılmaktadır. Membran sarmal şekildedir ve özel olarak yapılmış tam aromatik bir filmdir ve Thin Film Composite – TFC olarak sınıflandırılır. Suda bulunan mikropları, bakterileri, ağır metalleri suya sertlik veren mineralleri ve tüm zararlı maddeleri arıtır. Kullanım ömrü ortalama 35000 litredir.(2-4 Yıl)

5.Filtre : Post Karbon Filtre (Tatlandırıcı):    Membran filtreden çıkan su, saflığa yakın olup, içim olarak hamdır. Birçoğumuz bu suyun tadını beğenmeyiz. Post karbon filtre ile su hamlıktan çıkar, içimi hoş bir hale gelir.  Kullanım Ömrü: 6-12 Aydır.