Su içmek insanı zayıflatır mı?

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri ŞİŞMANLIK. Sağlıklı olmak için sağlıklı su içmenin ve sağlıklı kalmak için beslenmenin önemini bilmeyen kalmadı.  Kanserden korunmak, yaşlanma etkilerini geciktirmek  için bol miktarda temiz su tüketip, yeşil ve kırmızı sebze, meyveler tüketmeliyiz.

Meyve ve sebzelerden ihtiyacımız olan enerji ve vitamini almanın en pratik ve en doğru  yolu sularını içmektir.

Su yemeklerin sindirim ve emilimi, kasların hareketini, vücut hücrelerine oksijen ve besin maddeleri taşınması, vücudun atık maddelerden arındırılması ve vücut ısı dengesinin sağlanması için gereklidir. Ayrıca kabızlığın önlenmesi, derinin nemliliğinin korunması, vücutta biriken fazla yağların atılması, vücutta su birikiminin önlenmesi için de her gün yeterli su içmek gerekir.

Zayıflama diyeti uygulayanların bolca su içmesi hem yağların ve diğer metabolizma atıklarının vücuttan uzaklaşmasını sağlar, hem de tokluk hissi yaratır. Bazen susuzluk hissini açlık hissiyle karıştırabiliriz ve aslında su içerek bastırılabilecek bir hisle gereksiz yere yemek yeriz. Gün boyu sık sık su yudumlamak bu gibi algılama yanılgılarını önler.

Zayıflamak için suyu ne zaman tüketmeliyiz ?

Zayıflamak için suyu yemeklerden önce içmek gerekir. Yemek öncesi içilen su mide kapasitesini dolduracağı için tokluk hissi verecektir ve yenilen yemek miktarını azaltacaktır. Yemek aralarında içilen su ise iştah açabilir. Ayrıca sıvı tüketmeden ya da az miktarda sıvı alarak yediğiniz bir yemekte daha çabuk doyarsınız. Ancak lifli yiyeceklerin, bir miktar sıvıyla tüketilmesi lifin şişerek hacim oluşturmasını ve tokluk hissi vermesini sağlayacağı için bu tip besinlerin sıvı gıdalarla veya suyla birlikte alınmamasında yarar vardır.