İnsan Günde Kaç Litre veya Bardak Su İçmeli ?

Su, hiç kuşkusuz yaşantımız için en önemli besin maddesidir. İnsan besin almadan vücudundaki depoları kullanarak günlerce yaşayabilir, ancak sıvı gıda tüketmeden sadece birkaç gün yaşayabilir. Hayatımızın sürekliliği için bu denli önemli olan sıvı gıdaları su, meyve ve meyve suları, çay, kahve gibi gıdalardan karşılarız. Aslına bakılırsa hayatımız sürdürmek için kesin ve kati şart olan bir besin türüdür.

Suyun; yiyeceklerin sindirimi, vücutta fayda sağlanması ve zehirli maddelerin vücuttan atılması, vücut ısının denetlenmesi, eklemlerin kayganlığının sağlanması, elektrolitlerin taşınması gibi oldukça önemli görevleri vardır. Özellikle vücut suyunun %15-20’nin kaybı yaşamın yitirilmesine neden bile olabilir.

Vücut susuz kaldığını susama hissi ile belli eder. Fakat susama hissedildiğinde zaten vücut susuz kalmıştır, dolayısıyla susamayı beklemeden su içmek sağlıklı yaşam için zorunludur.

Yetişkin ve sağlıklı bir insanın günde içmesi gereken su (yaklaşık 8 bardak) yani 2 lt civarındadır. İçme suyu vücut için en faydalı sıvı olduğu halde şeker ilave edilmemiş meyve suları, süt, çorba ve bitkisel çaylar da günlük sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Meyve, sebze ve diğer gıda maddeleri ile de vücudumuza önemli miktarda su girer. Şekerli içecekler su emilimini azalttıkları için suyun yerini tam olarak tutamazlar. Kahve, çay ve alkollü maddeler ise vücuttan su atılımını artırdıkları için susuzluğa sebep olurlar. Çay ve kahvenin bir bardağı ancak yarım bardak suya eşdeğerdir.

Lifli ve posalı yiyecekler, tuzlu gıdalar, et ve diğer proteinli besinlerin tüketimi artığında içilen su miktarının da artırılması gerekir, çünkü bu maddeler suyu bağlarlar.

Vücut ısısının yükselmesi veya vücuttan su kaybının arttığı durumlarda da günlük su alımının artırılmasını gerektirir. Dolayısı ile ateşli hastalıklarda, ishal ve kusma ile seyreden hastalıklarda, vücuttan su atılımını artıran ilaçlar kullanıldığında kaybedilen sıvı ile orantılı olarak fazla su içilmesi gerekir. Ateş yükselmesinde vücut ısısının her bir derece artışı için günde 50 – 75 ml daha su içmek gerekir.