Su Arıtma Cihazlarında Filtre Sayısı Kaç Olmalıdır?

Su Arıtma Cihazlarında filtre sayısı gelişen teknolojiyle üretilen filtre sistemleri her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir. Bu gelişme su arıtma cihazlarının damacanalar karşısında öne geçmesini sağladı. Yeni nesil su arıtma cihazları, farklı filtre sistemleriyle şebeke sularını tamamen temizliyor, mineral yönünden çok zengin hale getiriyor.

Su Arıtma cihazlarında Filtre Sayısının Önemi

Su arıtma cihazlarında en önemli görev su arıtma filtrelerine düşmektedir. İlk etapta üretilen cihazlarda filtre sayısı 3 ile başlarken şuan da bazı cihazlarda bu sayı neredeyse 11 e kadar çıkmıştır. Peki ama bunun bir standardı yok mu dur ? Su Arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin hepsinin ayrı ayrı görevleri vardır. Aslında su arıtma sektörü suistimale açık bir sektör olması sebebi ile çok sıkıntılı durumlar yaşamaktadır. Özellikle Çin piyasasının yoğun bir şekilde kullanıldığı bu sektörde neredeyse ayakta durmak, iş yapabilmek çok zor hale gelmiştir.

Su arıtma sektörünün gelişmesi Reverse Osmosis yönteminin kullanımı ile çok yükseklere taşınmıştır. Reverse Osmosis Su arıtma yönteminin  ilk çıktığı zamanlarda filtre sayısı 4 ile 5 filtre arasında markadan markaya değişimi göstermekteydi. Normalde standardı 5 aşamalı özelliğe sahip ürünlerdir.

5 aşamalı özelliğe sahip su arıtma cihazları herhangi bir kullanıcı için sağlıklı ve güvenilir bir suyu içmesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Fakat artan rekabet şartları cihazlar arasındaki farkı göstermek maksadı ile firmalar aşama sayısını artırma yöntemine giderek filtre sayısını değişikliğe gitmiştirler. Elbette bu işi abartarak 10 aşama 11 aşama yapan firmalarda olmaya başlamıştır.Tabi bu durum suistimal açık bir durumdur. Çünkü filtre sayısı ne kadar çok olursa satış sonrası servis hizmetlerinde kullanıcıya çıkan filtre değişim ücreti de çok yüksek rakamlara çıkmıştır.

Bize soracak olursanız her şeyin fazlası nasıl zarar ise su arıtma cihazlarında da filtre sayısının fazla olması zarar diyoruz. Yapılması gereken en fazla 7 aşamalı bir üründür. Aslında 5 aşamalı ürün kullanıcı için yeterlidir. Fakat bazı ürünlerde Ph (Alkali) değeri düşük olabiliyor. Buna istinaden Alkali filtre eklemesi ile bu sistem tam manası ile kullanışlı bir hale gelebilir. Tabi bu durum müşteriye nasıl izah edilir nasıl anlatılabilir bilinmez. Fakat Sektörümüzde ağzı iyi laf yapan ,yalanı söylemeyi iyi beceren bu kişilerin söyledikleri doğruların önüne geçebiliyor. Bunu son kullanıcılar olarak değerli müşterilerimiz karar versin.