Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazı Bakımı & Filtre Değişimi

Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazı bakımı; temiz ve taze su üretiminde kullandığımız bu cihazlar zamanı geldiğinde bakım yapılması gereken cihazlardır. Su arıtma cihazlarının genel  özelliği belli kullanımlardan sonra filtre bakımı yapılması gerekmektedir.

Gelişen teknoloji ile  su arıtma sektörü her geçen gün daha da  gelişmeye devam etmektedir. 3 aşamalı filtre özelliğinden 6 veya 7 aşamalı özelliğe sahip ürünlerin kullanımı sağlanmıştır. Özellikle Reverse Osmosis Yönteminin bulunması ile sağlıklı ve temiz içmenin daha da kolaylaştığı görülmüştür. Şuna piyasa da en çok Reverse Osmosis metodu ile çalışan cihazlar kullanılmaktadır. Elbette istisnalar vardır. ama genel olarak bu yöntem kullanılmaktadır.

Reverse Osmosis Su Arıtma Filtreleri Ve Görevleri

Su arıtma sektöründe kullanılan filtrelerin hepsinin ayrı görev ve ömürleri vardır. Bunlar kullanıma göre ve kullanıldıkları alana göre değişimi göstermektedir. Fakat ülkemiz şartlarında özellikle belli şehir şebeke suları baz alınarak hesaplandığında genel bir şablon ortaya çıkmaktadır.

5 Micron Filtre; bu filtre spun veya da sediment filtre olarak da adlandırılır. Cihazın en ön filtresi olarak görev yapmaktadır.İçindeki gözenekler 5 micron ölçüsündedir. Sudaki kaba tortuları,katı maddeleri,partikülleri ve çamuşlaşmayı tutmak için kullanılan filtre çeşidir. Kullanıma göre ve gelen suyun değerine göre ömrü belirlenmektedir. Fakat Genel olarak 3 ile 6 ay arasında değişim uygulanmaktadır.

Granül Aktif Karbon Filtre; Bu filtre genel olarak sistemin ikinci sırasında yer alarak çalışmaya dahil olmaktadır. Sudaki inorganik maddelerin tutulması için tasarlanan bu filtre  içerisine yerleştirilen  karbon sayesinde işlem görmektedir. Çıkan yeni modellerde bu farklı şekillerde de üretimi yapılmaya başlanmıştır.Kullanım ömrü aynı şekilde gelen suyun değerlerine bağlı olarak değişimi göstermiş olsa da  3 ile 6 ay arasında değişimi sağlanmalıdır.

Blok Karbon Filtre; Bu filtre cihazın çalışmasında genel olarak 3. sırada yer almaktadır. Bu filtre pres ile sıkılmış karbon mineralinden oluşturulmaktadır. Genel özelliği sudaki koku ve renk değişimine sebep olacak maddelerin arıtımını sağlamaktır. Ayrıca önündeki Granül Aktif Karbon filtreden kaçacak olan karbon parçacıklarını filtreleyerek sistemde kirlenmeyi önleyecektir. Elbetteki kullanılan yere göre değişen filtre ömrü olmasına rağmen genel olarak 3 ile 6 ay arasında değişim gösterir.

Membran Filtre; Cihazdaki en önemli filtre özelliğine sahip olan filtre budur. Cihazın ana beyni de diyebileceğimiz filtredir. Suyun içerinde zarar verebilecek herhangi bir maddenin geçmesine izin vermez. Bakteri ve virüs gibi hastalıklara sebep olan etmenler de bu filtreden geçemez. Sistemin genel olarak 4. sırada kullanılmaktadır. Genel olarak filtre uzun ömürlüdür.Fakat yukarıda sayılan ön filtre bakımının periyodik olarak değişimi sürekli sağlanmalıdır. Bu sağlanırsa 3 ile 5 yıl arasında çalışabilmektedir.

Post Karbon Filtre; Cihazın en sonunda kullanılan filtredir. Diğer filtrelerin aksine sudan bir şeyler almak için değil suya mineral takviyesi yapmak için kullanılan filtredir. Bu filtre ile sudaki alınan zararlı veya yararlı maddelerin yerine direkt vücudumuza yararı olan mineral takviyesi sağlanmaktadır. Bu şekilde suda lezzetli ve kaliteli bir su haline gelmektedir. Ömrü genel olarak 1 yıl kullanım sonrasın da değişimi sağlanmalıdır.

Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazı Filtre Çeşitleri

Su Arıtma cihazlarında kullanılan filtre sistemleri cihazın şekli veya kapasitesine göre değişim göstermektedir. Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazlarında kullanılan filtrelerde kullanıcılar tarafından doğru alınması için aşağıda resimde gösterilmiştir.

Reverse Osmosis Orjinal Filtrelerini satın alıp kendiniz değiştirebilirsiniz.

Housingli Komple Takım

12″ inline filtre takımı