Su Arıtma Cihazı Kireci Önler mi?

Su Arıtma Cihazı kireci alır mı? sorusu bir çok kullanıcı tarafından dillendirilen bir sorudur. Her suda belli bir miktarda kireç oluşumunu sağlayan mineraller mevcuttur. Bunlar şebeke sularında daha az olurken yer altı sularında ve akarsularda bölgeye göre de değişim göstererek mevcudiyetlerini korurlar.

 Sudaki kireç oluşumu

Suda bulunan Kalsiyum, Magnezyum ve Silikat elementlerinin belli durumlardan sonra kristalleşerek veya da katılaşarak nasıl kireç oluşturduğuna bakalım isterseniz. Yapısı gereği suda bir çok çözünmüş madde bulunmaktadır. Bu maddeler suyun belli aşamalara tabi tutulduğunda örneğin sıcaklığa maruz kaldığında yani ısıtıldığında nasıl kristal hale geldiklerini biliriz. Normal soğuk suda bu maddeler çözünmüş halde beklerken suda ısınma meydana geldiğinde bu maddeler eriyerek birbirine tutunmaya başlar buda kireç taşı dediğimiz katı maddelerin ortaya çıkmasını sağlar.

Peki su arıtma cihazları sudaki kireci yok eder mi? Sudaki kireci almanın bir çok yöntemi keşfedilmiştir. Su arıtma sistemleri de bu işte oldukça kullanılan ekipmanlardır. Özellikle Reverse Osmosis Yöntemi ile sudaki sadece kireç değil bir çok maddenin arıtılarak istenilen seviyeye getirildiği artık çok açıktır. Ters Osmoz yöntemi sudaki kireç oranını % 97 ler civarında tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Bir başka yöntem ile İyon değişimi yöntemi ile suyun kirecini alma işlemi de oldukça başarılı bir yoldur. Yumuşatma sistemi dediğimiz bu teknolojinin de oldukça işe yaradığı görülmüştür. Reçine minerali sayesinde Kalsiyum ve Magnezyum iyonlarının ayrıştırılması ile sudaki kireç ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede her alanda ekonomik ve sağlıklı su kullanımı yapılabilmektedir.

 

sudaki kireç nasıl filtre edilir,kuyu suyunun kireci nasıl temizlenir,kireçli su çözümü,musluk suyu nasıl temizlenir,su arıtma cihazı kireci önler mi,kireç tutmayan boru,içme suyu nasıl temizlenir