Su Arıtma Cihazı Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Su arıtma filtresi nasıl değiştirilir ? çok sorulan sorulardan biri haline geldiği için konu ile alakalı bir paylaşım yapalım istedik. Elbette bütün su arıtma cihazları için geçerli olmayan bir anlatım olsa da bir çok model de bu yöntem ile değişim yapılmaktadır.

Su Arıtma filtre Değişim Şablonu

İlk önce su arıtma cihazının giriş vanası kapatılmalıdır. Sonra su arıtma cihazı tank vanası kapalı pozisyona getirilmelidir. Sonra da tezgahın üzerindeki musluk açılarak su arıtma cihazı içinde kalan basınç alınmalıdır. Artık su arıtma cihazımız filtre değişimi için hazır hale gelmiştir.

Önce ana filtre dediğimiz Membran Filtre Değişimi yapmak için Membran housing üzerindeki hortum bağlantısını sökerek kapak kısmı yukarıda gösterildiği şekilde açılmalıdır.Sonra bir karga burnu veya pense yardımı ile Membran filtre dışarı çıkarılmalıdır.İçi temiz su ile çalkalandıktan sonra yeni Membran filtrenin oringli kısmı hafif ıslatılarak kayganlaşması sağlanıp yerine takılmalıdır.

Membran filtre yerine takıldıktan sonra  ön filtre takımının değişimine geçebiliriz. Su Arıtma cihazı filtre sökme anahtarı sayesinde housingler yukarıda gösterildiği yöne doğru açılarak teker teker değişim gerçekleştirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken filtreleri takma esnasında yerlerinin karıştırılmamasına dikkat etmeliyiz. Birinci Filtre 5 micron spun filtre 2. filtre GAC filtre ve 3. filtre ise blok karbon filtredir. Bu filtreleri sırasıyla yerine takarak housingleri tekrar sıkmalıyız.

En son post karbon filtre (tatlandırıcı) olarak geçen bu filtreyi değiştirelim. Post karbon filtre en sonuncu filtredir. Membran filtre üzerine kelepçe yardımı ile tutturulmuş bu filtre de yön önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu filtrenin bir tarafı te dediğimiz fittings malzeme diğer tarafı ise dirsek dediğimiz parçadan takılıdır. Bu parçalar filtre üzerinden sökülerek teflon bant yardımı ile tekrar sarılarak yeni takacağımız post karbon filtreye sıkılmalıdır. Akış yönü musluğa gidecek şekilde ayarlanarak yerine takılmalıdır.

Su arıtma filtre değişiminden sonra ne kadar su akıtılmalıdır ?

Su arıtma cihazlarında komple filtre değişimi yapıldığı zaman hemen kullanım yapılmamalıdır.Su arıtma cihazı tankının duruma göre en aşağı bir defa boşaltılması gerekmektedir. Bu şekilde boşaltım yapıldıktan sonra artık cihazımız kullanıma hazır hale gelir.