Su Arıtma Cihazı Filtrelerini Yıkama & Temizleme

Su arıtma cihazları içinde belirli bir sıra ile yerleştirilmiş filtrelerden oluşmaktadır. Bu filtrelerden süzülen suyun bir depo vasıtası ile toplanarak kullanımımıza sunulur. Bu sayede musluğu açtığımız zaman taze ve temiz su akar.Elbette su arıtma cihazlarında başka ekipmanlarda vardır. Fakat bu cihazlarda en önemli işi yapan su arıtma filtreleridir.

Su arıtma cihazı filtrelerinin temizliği nasıl yapılır?

Su arıtma filtreleri içinden geçen suda bulunan kimyasal ve bakterileri filtre ettiğinden dolayı, temizlenerek aynı filtrelerin kullanılması mümkün değildir. Gözenekler tıkandıkça, filtrenin suyu filtre etme kapasitesi o kadar azalacaktır. Bu azalma zaman için suyun geçişine izin vermez hale gelecektir. Daire dışı ya da yumuşatma sistemi arıtma cihazlarında kullanılan yıkanabilir tortu filtre haricinde hiçbir filtrenin tekrar temizlenip kullanılmasına imkan yoktur.

Su Arıtma cihazının filtreleri yıkanır mı?

Bu sorunun cevabı elbette ki olumsuzdur. Çünkü Su arıtma cihazı filtrelerinin hepsinin kapasitesi vardır. Bu kapasite belli bir kullanıma ayarlanmıştır. Bu süre dolduğu zaman değişim gerekir. Çünkü içindeki mineralin ömrü bitmiştir.Kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli kural, filtrelerin ömrüne bağlı kalarak değişim zamanlarını iyi kontrol etmeleri, teknik destek aldıkları firmaya, mutlaka bu takibin yapılmasını istemeleri gerekir.Genel olarak bizim insanımız bu konuda çok duyarlı değildir.Aslına bakılırsa çok önemli bir olaydır.Ama cihazın bir yerleri patlayıp zarar görene kadar kimse pek oralı olmaz.

Su arıtma cihazlarında su önce ilk üç filtreye uğradığından, bu üç filtrenin mutlaka 6 ile 8 ay arası bir sürede değişmesi gerekir.  Hatta bazen ” Bu sene fazla kullanmadık,şehir dışındaydık” diyenlere bile bizim önerimiz değişim yapmalarıdır. “Biz arıtma cihazını 6 ay önce aldık ancak 3 aydır hiç kullanmıyoruz, şehir dışındaydık. Bu durumda ne yapmamız gerekir?” gibi sorularda  olabilir. Ancak su arıtma cihazlarının mutlaka su görmesi, içinden su geçmesi gerekir. Bir su arıtma cihazının içinden 20 ile 30 gün boyunca su geçmezse, bu durum filtrenin kurumasına ve devamında bakteri oluşumuna yol açar. Bu anlamda, cihazın uzun süreli kullanılmaması durumunda, tekrar kullanıma açılmadan önce mutlaka filtrelerinin değiştirilmesi gerekir. Bu sayede temiz ve sağlıklı su kullanımı yapılabilir.