Su arıtma cihazı filtre temizliği nasıl yapılır?

Su arıtma cihazı filtre temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı aslına bakılırsa temizlik değilde değişimi yapılır olmalıdır. Çünkü su arıtma filtrelerinde eski tip modellerde kullanılan yöntem insanların aklında kalmıştır. Eski tip tezgah üstü modellerde üçlü filtre vardı. Bu filtreler belli kullanımdan sonra çıkarılıp tuzlu su ile veya basınçlı su ile temizlenerek yerine takılmaktaydı. Fakat   o tip cihazlarda kullanılan sistem sadece suyun belli parametrelerini almak için kullanılan sistemdi. Sadece Kaba tortu ve kireç alımı için uygulanan bu yöntem çok eskide kaldı.

Reverse Osmosis su arıtma yöntemi  kullanılmaya başlandıktan sonra artık bu tür uygulamalar ortadan kalkmıştır. Elbette bazı satıcılar satış sonrası cihazlarda fazla sarfiyat olmasını müşterilerden gizlemek için bu tür uygulamalar yapmaya devam etmektedir.

Su arıtma cihazının filtresini temizlemek için ne yapmalıyım ? sorusunu verilecek en iyi cevap eski filtrenin yerine yenisini takmak olmalıdır. Çünkü bu filtrelerin hepsinin ayrı görevleri vardır. Bu filtreler üzerinden geçen su miktarı tamamlanınca filtrenin kullanım ömrü bitmiş demektir. Artık içindeki mineral iş yapamaz hale geldiğinden dolayı değişimi gerekmektedir.

Aslında kullanıcılar kullandıkları cihazın nasıl çalıştıkları bilseler ona göre muamele ederler. Ama sağdan soldan veya da internetten o kadar çok saçma sapan bilgi var ki kullanıcın da kafası karışmaktadır. İşte bu durum müşteriye “su arıtma filtresini temizlemek için tersten su verin” olmadı çıkartıp silkeleyin, yıkayıp yerine takın gibi saçma sapan öğütler vermektedir.

Yapılması gereken eskisi sökülerek yenisi ile değişimdir. Bu değiştirmek yada yenisini almak o kadar da zor değildir. Çünkü internette  o kadar değişik fiyatlar vardır ki eminim kendinize uygun bir  filtre makul fiyata bulabilirsiniz. Bu alacağınız filtre emin olun o önerilen saçma sapan hareketlerden iyidir.

Kullandığınız ürünü niçin kullandığınızı bilin eğer sağlıklı su içmek için aldıysanız cihazı bakımlarını düzgün yaptırarak kullanın. Ama eğer iş olsun diye aldıysanız zaten istediğiniz hareketi yapabilirsiniz.:))))