Pompasız Su Arıtma Cihazı ( Elektriksiz)

Pompasız su arıtma cihazları; yani gelen suyun basıncı ile çalışma özelliğine sahip ürünlerdir. Bir çok kişi kullandıkları su arıtma cihazların özelliğini bilmemektedir. Pompalı su arıtma cihazı ile pompasız su arıtma cihazı arasındaki farkı bile bilen pek azdır.

Su arıtma cihazları günümüz koşullarında artık lüks olmaktan çıkmış tamamen ihtiyaç haline dönüşmüştür. Su arıtma alanında gelişmeler kullanıcıların memnuniyetini artırmak için çalışmaları hızlandırmıştır. Temiz su ihtiyacının gün geçtikçe artması ile artık su arıtma cihazlarına ihtiyaç eskisinden daha fazla hale gelmiştir.

Su arıtma cihazlarının çalışma özelliğinde mekanik veya da elektrikli olarak iki gruba ayırabiliriz. Pompasız su arıtma cihazı ve pompalı su arıtma cihazı görev ve işlev bakımından aynı işi yapmaktadır.

Peki pompasız su arıtma cihazı ne demektir ? Pompasız su arıtma cihazı filtre sayısı olarak veya da su kalitesi olarak aynı işi gören su arıtma cihazıdır. Mekanik çalışma özelliği ile gelen suyun basıncı ile çalışarak elektriğe ihtiyaç duymaz. Su üretim değeri açısından çok farklı olmasa da kapasite ve üretim hızı açısından pompalı su arıtma cihazına göre daha düşük profilde çalışmaktadır.

Pompasız su arıtma cihazı nasıl çalışır? Su arıtma cihazları eğer Reverse Osmosis yöntemi ile çalışıyor ise mutlaka bir tank yani temiz suyu biriktirmek için bir depoya ihtiyaç duyar. Su arıtma cihazına gidiş yapan şebeke suyu filtrelerden sıra ile geçerek su arıtma tankına birikir. Kullanıcı tezgah üzerindeki musluğu açtığında depodaki temiz su kullanıcıya ulaşır. Depodaki su azalınca cihaz tekrar üretim yapmaya başlar.Tanktaki boşalan alanı doldurduğunda karşı basınç oluşturarak giriş suyunu da keser. Bu sayede gereksiz su tüketimi yapmaz.

Pompasız su arıtma cihazının tankı dolduğunu nasıl anlarız? Su arıtma cihazlarında su arıtma tankı dolduğunda su akış sesi de kesilir. Bu da üretimin kesildiği manasına gelir. Çünkü üretim esnasında cihaz içerisinde bir dolaşım olduğu için su sesini duymanız muhtemeldir.

Pompasız su arıtma cihazı su arıtma tankını ne kadar sürede doldurur? Mekanik çalışan cihazlarda bu durum gelen suyun basıncına göre değişim göstermektedir. Ama su arıtma cihazı eğer yeni ise bu süre takribi bir veya bir buçuk saat arasında değişmektedir. Elbette bu esnada atık su hattından da su akmaktadır. Eğer cihazın bakımı düzgün yapılmıyor ise bu süre gün geçtikçe uzamaya başlayacaktır.

Pompasız ve Pompalı Cihaz arasındaki Fark nedir? Bu cihazlar arasında kullanılan ekipmanlar arasında farklılıkların haricinde üretim ve atık su seviyesinde farklılıklar vardır. Pompalı su arıtma cihazı çabuk üretir ve atık su oranı daha azdır. Gelen basıncı ikiye katlayarak membran filtreyi zorlayarak üretimi arttırır. Bu durum pompalı cihaz kullanımını daha mantıklı hale getirmektedir.