Su Arıtma Cihazından Acı Su Geliyor

Su Arıtma cihazından gelen su neden tatlı değil; gibi sorularla çokça karşılaşmaktayız. Su arıtma cihazlarında çıkan su sağlık ve lezzet açısından çok önemlidir.

Su arıtma cihazından çıkan su acımsı bir tat veriyorsa su arıtma filtrelerinin değişim zamanı gelmiş demektir. Su arıtma cihazları kullanıcılarının en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında  su arıtma cihazı filtrelerinin değişim zamanlarına uyarak değişim yapmaktır.

Su arıtma cihazı çıkış suyu acı geldiğinde filtre bakımlarını yapmanız en doğru yöntem olur. Su arıtma filtre değişimi cihaza göre değişim göstermektedir. Kullanıcılar genel olarak hep üç filtre değişimi yaptıkları için cihazlarında sadece üç filtre olduğunu zannederler. Oysa servisler genel de 6 aylık bakımlarda 3 filtre dediğimiz ön filtre değişimini yaparlar buda kullanıcıların aklında sadece 3 filtre değişimi yapıldığı zannedilerek sürekli öndeki üç filtreyi değiştirirler. Oysa membran filtre ve post karbon (antibacterial) filtre dediğimiz filtre suyun lezzetinde ve sağlık açısından diğer filtrelerden daha önemli görevi üstlenmektedirler.

Su arıtma cihazın filtrelerini değiştirdiniz ama su yine de acı geliyor ise; bu bir çok kullanıcının başına gelmektedir. Bu durumda filtrelerin üzerinden belli oranda su geçmesi gerekmektedir. O yüzden su arıtma cihazının belli oranda çalışması gerekmektedir. Bu yüzden kullanıcılara ilk filtre değişiminden sonra duruma göre 1 veya 2 defa su arıtma cihazının tankının boşaltılmasını önermekteyiz.

Su arıtma cihazına filtre ekledim suyun tadı acılaştı; Bu durumda günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir durum haline gelmiştir. Su arıtma cihazları standart olarak 5 aşamalı özelliğe sahip ürünlerdir. Bu filtre sayısının üzerinde ekstra bazı filtreler eklenmektedir. Bazıları bu durumu çok abartarak 11 aşama aşamalı su arıtma cihazı diye servis etmektedir. Fakat su arıtma cihazlarına eklenilen bazı filtreler suyun tadında acılaşma veya farklılaştırma gibi bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bu özellikle Ph filtre Alkali filtre dediğimiz filtrelerin eklenmesi ile daha çok karşılaşılmaktadır. Bu durum normal bir durumdur. Alkali su hafif acımsı bir tat oluşturur. Bu durumu bir nebze düzeltmek için eklenecek olan filtreyi post karbon dediğimiz filtre öncesine eklemeniz bir nebze o acımsı tadı ortadan kaldıracaktır.

Su arıtma cihazını sağlıklı ve güvenilir bir şekilde kullanmak için periyodik filtre bakımlarını yapmanız gerekmektedir. Eğer düzgün bir kullanım sağlamak istiyorsanız bu durum dikkat edilmesi gereken bir husustur. Su arıtma cihazından su geçiyor diye temiz su geliyor sanmayın.