Aktif Karbon Filtre Bakımı ve Mineral Değişimi

Aktif Karbon Filtre Bakımı; sistemin belli bir süre kullanımdan sonra yapılması gereken bir işlemdir. Karbon filtreler genel olarak hem evlerde olan sistemlerde hemde endüstriyel alanda kullanılan kapasitesi yüksek alanlarda kullanılan filtre çeşitleridir.

Su arıtma teknolojileri gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir. Aktif karbon filtreler sudaki inorganik maddelerin arıtımında kullanılan filtrelerdir. Kapasitesis yüksek olan suların arıtımında bir tankın içerisine doldurulan mineralin manuel vanalar veya da otomatik yıkamalı valfler sayesinde verimli çalışması sağlanır.

Aktif Karbon  Filtrelerde Mineral Değişimi Nasıl Yapılır?

Karbon filtreler  tank içerisine konulmadan önce alt yatak dediğimiz mineral ile önce tankın alt kısmı tesviye edilir. Bu tank manuel vanalar veya da bir otomatik geri yıkamalı valf sayesinde kontrol edilerek belli bir süre veya geçen su miktarına göre çalışması ayarlanır. Bu sayede belli dönemlerde sistem geri yıkama yaparak kendini yenilemiş olur. Yani karbon filtreler valf sayesinde  belli dönemlerde geri yıkama yaparak kendini temizler. Fakat belli bir süreden sonra filtre mineralleri iş göremez hale gelir. Bu durum artık değişime işaret eder. Bu gelen suyun değerlerine göre değişim süreleri de değişmektedir. Fakat tecrübelerimize dayanarak yaptığımız değişim sürelerini size aktaralım.

Aktif Karbon Filtre Sistemi Mineral Değişim Süreleri

  • Şebeke sularında Kullanılan Karbon Filtreler (2 – 3 yıl)
  • Kuyu Suyunda Kullanılan Karbon Filtreler      (1 – 3 yıl )
  • Yüzey Sularında Kullanılan Karbon Filtreler   (1 – 3 yıl)
  • Deniz Suyunda Kullanılan Karbon Filtreler     (1  yıl)

Değişim süresi gelen aktif karbon filtre tankı  üzerindeki valf sökülerek izole edilir. Tank içerindeki mineral bir şekilde dışarı çıkartılarak atılır ve yenisi ile değişimi sağlanır. Bu arada karbon filtre mineral  konulmadan önce alt yatak minerali kesinlikle koyulmalıdır. Bu sayede karbon filtrenin drenaj esnasında dışarı atılması engellenmiş olur.