Su Arıtma Cihazları Su Faturasını Etkiler mi?

Su arıtma cihazları su faturasını etkiler mi sorusunun cevabı eğer düzgün bir su arıtma cihazı kullanıyorsanız ve bağlantı prosedürleri düzgün ve şartnameye uygun şekilde yapılmış ise bunun cevabı hayırdır. Su arıtma cihazları öyle sanıldığı gibi sürekli su tüketen her daim atık suya su atan ürünler değildir.

Su arıtma cihazlarının su faturasına etkisi yok denecek kadar azdır. Eğer cihaz çalışma prosedürlerine uygun bir yere montaj edilmiş ise bu dediğim geçerlidir. Bazı yanlış bilinen gerçeklerin üzerinde durmak lazım. Su arıtma cihazı su faturasını ikiye katlıyor veya su arıtma cihazı su faturasını arttırıyor diye bunlar doğru bilgiler değildir. Bunu kullanıcılar daha iyi anlar. Kulaktan dolma bilgiler ile bu doğruyu öğrenemezsiniz. Çevreniz de illaki su arıtma cihazı kullanıcıları vardır. Bunlara sorarak daha doğru değerlendirme yapabilirsiniz.

Su arıtma cihazlarının çalışma prensibi gelen suyu filtrelerden geçirerek temiz ve sağlıklı bir hale getirmektir.Elbette bunun için bazı prosedürler gereklidir. Örneğin su arıtma cihazları belli basınçlarda çalışan ürünlerdir. Bu basınçların altında olduğu zaman çok verimli olmaz.Ancak çok üzerinde olduğu zamanda işlevini kaybedebilir.

Arıtma cihazı su faturasını yükseltir mi aslında montaj yapılan yerde bulunan basınç değerleri ve su arıtma cihazında kullanılan ekipmanların kalitesi ile doğru orantılıdır. Bir çok Reverse Osmosis Su arıtma cihazı genel olarak mekanik olarak çalışmaktadır. Mekanik çalışma dediğimiz gelen suyun basıncına göre üretim yaparak su arıtma tankı dolumu sağlanır ve tank dolduktan sonra da su üretimi hem atık suya giden hem de üretim suyuna giden su tamamen kesilir. Bu nu cihaz kendi üzerindeki ekipmanlar sayesinde yapmaktadır. Yani kullanıcın herhangi bir müdahalesi olmadan cihaz su arıtma tankını doldurduktan sonra otomatik suyu keser. Taki kullanıcı tezgah üzerindeki musluğu açarak tekrar hazır bekleyen suyu kullanmaya başlayana kadar.

İşte burada tank dolduğunda suyu kesen tank kısmından şebeke kısmına yaptığı karşı basınçtır. Bu basınç şebekeden gelen suyu keserek suya gidişi engeller. Bu sayede ne atığa ne de üretim kısmına su gider. Böyle çalışan cihazlarda bu tür sıkıntılar gözükmez.

Ancak cihazın bu şekilde görev yapabilmesi için giriş basıncının tank basıncından çok yukarıda olmaması gerekir.Eğer giriş basıncı çok yüksek olur ise tank üzerinden gelen basınç su girişini kapatamayacağı için cihaz sürekli atık suya su atmaya devam eder ve o zaman fatura etkilenir. İşte o yüzden su arıtma cihazlarına basınç düşürücü (Regülatör) dediğimiz parçanın takılmasını önemsiyoruz. Elbette bu kullanıcılar için pahalı bir ekipman olabilir fakat olması gereken bu parça sayesinde bu tür aksilikler ile karşılaşmazsınız hemde cihazınızın verimli ve uzun ömürlü kullanımı için bu çok önemlidir.