Su Arıtma Cihazı Tank Arızaları

Su Arıtma cihazı tank arızaları; su arıtma cihazları kolay kolay arıza yapan ürünler değildir. Su arıtma cihazlarında bakım ve filtre değişim işlemi düzgün yapılır ise uzun yıllar kullanılabilir.

Su arıtma cihazlarında tank arızaları genel olarak uzun kullanımlardan sonra ortaya çıkabilir. Su arıtma cihazında tankın önemi depolama işlemi için kullanılmaktadır.İçerisine temiz suyu biriktirerek tezgah üstü musluk açıldığında içerisindeki diyafram sayesinde temiz suyu yukarı doğru iterek kullanılmasını sağlar. Yani su arıtma cihazlarında tank önemli bir ekipmandır.

Su arıtma cihazı tanksız çalışır mı?

Su arıtma cihazları deposuz elbette çalışır.Fakat burada deponun görevi suyu biriktirerek kullanıcı istediği zaman basınçlı bir şekilde yukarı vererek ihtiyacı karşılamaktır. Yani ani kullanımlarda diyelim sürahi dolumu veya çay yapacaksınız demliği dolduracaksınız.İşte burada ihtiyacınız olan ani su debisi tank sayesinde biriktirilerek size gelir. Su arıtma cihazlarında tank olmaz ise ne olur. Bardağı musluğun altına koyarak dolmasını beklersiniz.Buda bizim insanımız için bayağı bir eziyet demektir.

Su arıtma cihazından tazyikli su gelmiyor?

Bu tür arızaların bir çok sebebi olabilir. Fakat tank ile alakalı olan bölümü tank içindeki diyafram zarar görmüş veya da hava oranı bitmiş olabilir.

Su arıtma cihazı tankına su dolmuyor !!!

Su arıtma cihazlarında tank içerisine su dolmuyor ise filtrelerden su geçmiyor demektir. Eğer filtrelerden su geçiyor ise tank üzerindeki vana kapalı veya da tank bağlantı hortumu katlanmış olabilir.

Su arıtma tankının içinde su olup olmadığını nasıl anlarız ?

Su arıtma cihazları tankları modeller göre değişim göstermektedir. Bazıları küçük kapasiteli bazıları ise büyük kapasitelidir. Su arıtma cihazlarının tanklarının içinde su olup olmadığını ağırlığından rahatlıkla anlayabilirsiniz.Eğer normalden ağır ise içinde su var demektir.

Su arıtma cihazı tankı içinde su var fakat musluğa gelmiyor !!!

Genel olarak uzun süre bakım yapılmayan cihazlarda meydana gelen arızalardandır.Su arıtma tankı içindeki diyafram ya basınç maruz kalı zarar görmüştür veya da içindeki hava oranı bitmiştir. Bunu kontrol ederek anlayabilirsiniz. Hava sibobu kısmını yoklayarak hava olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Su arıtma cihazı tankı patlat mı değil mi nasıl anlarım ?

Su arıtma tankları veya depoları eğer içindeki membran yırtılmış veya da zarar görmüş ise tezgah üstündeki musluğa su vermez. Arıtma musluğunu açarsınız biraz aktıktan sonra hemen kesilir. İşte bu durumda tankın sibop bölümüne bakarak o kısımdan hava mı yoksa su mu geldiğine bakınız. Eğer su geliyor ise kesinlikle patlamıştır.

Su arıtma cihazı tankına nasıl hava basılır ?

Su arıtma cihazı tankına hava basma işi için önce cihaza giriş suyunu kapatınız.Sonra tezgah üzerindeki musluğu açarak bir pompa yardımı ile tankın hava basılan bölümünden hava basınız. Fakat içindeki hava oranını doğru ayarlamanız gerekir. Eğer fazla basarsanız diyaframı patlatabilir veya da içine su alma oranını düşürebilirsiniz. Bu esna da arıtma musluğundan su gelip gelmediğini kontrol ediniz. Tankın içindeki su oranı boşalması için bu önemlidir.

Su arıtma tankı temizlenir mi ?

Su arıtma tankı bakımı veya da temizliği gibi bir durum yoktur. Çünkü içerisine herhangi bir el teması veya da başka bir şey sağlanmamaktadır. Fakat su arıtma cihazı tankları belli kullanımdan sonra değiştirilmektedir.

Su arıtma cihazı tankı ömrü ne kadardır ?

Su arıtma cihazı tankları belli kullanımdan sonra değiştirilmektedir. Bu genel olarak bazen 3 bazen ise 5 yıl civarındadır. Ancak illa da değiştirilmesi lazımdır diye bir kural yoktur. İsterse kullanıcı işlevini yitirene kadar kullanır.

Su arıtma tankı nasıl değiştirilir ?

Su arıtma tank değişimi için önce su arıtma cihazına giriş suyunu kapatınız. Sonra arıtma musluğunu açarak içindeki suyu boşaltınız.Sonra tank üzerindeki vanayı sökerek bağlantısını ayırınız.Yeni tankın bağlantı musluğunu teflon yardımı ile dişli kısmını sararak sıkınız. Sonra tekrar arıtma cihazı bağlantılarını yaparak dolmasından sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Su arıtma tankının içinde ne kadar hava olmalıdır ?

Su arıtma cihazlarının içerisinde 0,7 bar civarında hava olmalıdır. Bunu genel olarak kullanıcılar ölçemeyeceği için yetkili bir teknik servis arkadaşın yapması çok doğru olur.

Su arıtma cihazının tankı niye patlar ?

Su arıtma cihazları hassas cihazlardır. Arıtma cihazları düzgün çalışması için belli prosedürler yerine getirilirse daha verimli ve uzun ömürlü çalışırlar. Arıtma cihazının tankının uzun ömürlü olması için bakımlarının düzgün yapılması gerekir.Beton gibi yerlere konulmaması öyle bir yere konulacaksa altındaki muhafazasına dikkat etmek gerekir. Birde en önemlisi basınç mümkün olduğunca ayarlı gelmesi gerekir. O yüzden basıncın yüksek olduğu yerlerde regulatör yani basınç düşürücü takılmalıdır.

Su arıtma cihazları ile alakalı arıza veya da herhangi bir bakım işlemini yetkili arkadaşlara yani bilir kişilere yaptırınız.Arıtma cihazı sağlıklı su için kullanılır. Eğer bilginiz yok ise cihazın verimini düşüren veya da çalışmasını etkileyen bir hareket yapabilirsiniz. İşte bu yüzden teknik servislerden destek isteyiniz.