Su arıtma cihazı pompalı mı ? pompasız mı olmalı?

Su arıtma cihazları pompalı veya pompasız ikisi de temiz su üretimi yapmaktadır. Arıtma sistemlerinin çalışması için belli bir basınç olması gerekmektedir. Bu durum sistemin verimi açısından önemli bir faktördür.

Su arıtma cihazları belli filtre aşamalarından oluşan temiz ve sağlıklı su içmemize yarayan cihazlardır. Bu cihazlardan temiz su elde edilebilmesi için öncelikle cihaza su girişi yapılmalıdır. Giren suyun basınç ve değerlerine göre de üretim verimi oluşmaktadır. Su arıtma cihazlarına giren suyun basınç değeri 4 bar olması cihazın verimli çalışmasına çok yardımcı olur.

Pompasız su arıtma cihazı yani elektriksiz su arıtma cihazı gelen suyun basıncı ile çalışan mekanik bir çalışma prensibi olan ürünlerdir. Bu ürünlerde verim almak için basınç değerlerinin 3 veya 4 bar olması gerekmektedir. Bu sayede üretim alabilirsiniz. Su arıtma cihazlarının çalışma prensibi olarak çok ince su filtreleme durumu olduğu için cihazların yanında temiz suyu biriktirmek için bir depo yani tank bulunmaktadır.  Bu tank sayesinde temiz su biriktirilerek kullanıcıya yüksek debide kullanmasına fayda sağlar.

Pompalı su arıtma cihazı veya elektrikli su arıtma cihazı sadece gelen suyun basıncı ile yetinmez. Gelen basıncı içinde bulunan basınçlandırma ekipmanları ile artırarak verimin daha yüksek olmasını sağlar. Bu sayede temiz su biriktirmek için kullanılan su arıtma tankı daha hızlı bir şekilde doldurulmaktadır. Sadece depoyu doldurma farkı olarak düşünmemek gerekmektedir. Su arıtma cihazlarının çalışma prensibine göre temiz su üretimi olduğu gibi atık suyu da dışarı atma durumu vardır. İşte bu atık su pompalı cihazlarda daha az olmaktadır. Bir su arıtma cihazı ne kadar atık su atar adlı yazımızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Yani pompalı cihaz temiz su tankına daha hızlı su doldurduğu gibi  drenaja atılan atık suyunda oranını büyük oranda düşürmektedir. İşte bu kullanıcılara daha tasarruflu kullanım sağlamaktadır. Bu yüzden pompalı su arıtma cihazları pompasız su arıtma cihazlarına göre daha verimlidir.

Bazı pompalı su arıtma cihazları elektrik olmadan da üretim yapmaktadır. Yani hem elektrikli hem de elektriksiz çalışma özelliğine sahiptir. Ancak bu durum tüm markalar için geçerli değildir. Bazı markalarda elektrik olmadan cihaz çalışmaz.