Şişe Suyu veya Ambalajlı Sular Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su hayatımızda önemli bir alana sahip hayati içeceğimizdir. Gün geçtikçe temiz ve sağlıklı bulmak eskisinden zor hale gelmiştir. Bu yüzden insanlar suları bazen hazır paketlenmiş şekilde temin eder, bazen ise su arıtma cihazları kullanarak kendi temiz ve taze suyunu kendi üretmeye çalışır. İçme sularını üç ana grupta inceleyebiliriz.

Musluk ya da içme suyu: Yeraltı ya da yer üstü kaynaklı olan ve arıtma işlemiyle içilebilir hale getirilen su.

Kaynak suyu: Yer altı kaynaklı, arıtma işleminden geçirilmemiş, doğa tarafından içilebilir hale getirilmiş su.

Doğal mineral su: Saf, arıtma işleminden geçirilmemiş, yeraltı kaynaklı, kendine özgü nitelikte ve sabit mineral yapısındaki su.

  • Şişe ya da damacana suyunun önemli bir kısmı tekrar işlenip şişelenen şehir suyudur.
  • Doğal kaynak suları herhangi bir işlem görmeden kaynağında yada götürüldükleri şişeleme tesislerinde doldurulur.
  • Teorik olarak uygun biçimde saklanmış pet şişe suyun raf ömrü yoktur, fakat yasalar gereği üzerine bir yıllık son kullanım tarihi basılır.
  • Damacana sularda ise son kullanım tarihine özellikle dikkat etmek gerekir. Çünkü damacana yapımında kullanılan polikarbonat zamanla Bisphenol A denilen kimyasal maddeyi suya verir. Bu madde sentetik östrojen hormonu gibi etki yapar ve özellikle çocukların gelişimine zarar verir. Bisphenol A’nın suya geçişi özellikle sıcak ortamda artar.
  • Kaynağı belli olmayan seri numarasıyla kaynağına kadar takip edilemeyen şişeli suların merdiven altında doldurulma ihtimalleri yüksektir.