Otomatik Geri Yıkamalı Kum Filtreleri

Otomatik Yıkamalı Kum filtre sistemi ; Endüstriyel alanda kullanılan kaba partiküllerin, çamur, tortu gibi istenmeyen maddelerin arıtılması için kullanılır. Özellikle belli bir süre kapta bekledikten sonra gözüken tortularına arıtılması için ideal bir çözümdür. Endüstriyel kum filtre sistemleri; arıtılacak suyun kapasitesine göre seçilmektedir.

Su içerisinde bulunan tortu ve partiküller suda kirliliğe ve bulanık bir görüntüye sebep olur. Tesisat ve su ile çalışan  makinelerde tıkanmalara neden olur. İçme ve kullanıma uygun olmaz. Bu problemin ortadan kaldırılması, çok katmanlı kum filtreler ile mümkündür. Ful otomatik olan bu sistem suyunuz 15  ila 50 micron aralığına kadar tortu ve partiküllerden arındırabilir.  Bu filtrelerde kullanılan mineralin çok katmanlı olması sebebi ile Multimedya  filtrasyon sistemi  adı da verilmektedir.

Bu tür filtrasyon sistemlerinde belli bir çalışma süresi sonrasında  kum filtre minerali üzerinde tortular birikmektedir. İşte böyle bir durumda sistem kendini otomatik geri yıkama işlemine alır. Geri yıkama işlemi; yüksek debideki suyun,normal servis pozisyonundaki akış yönünün tersi istikametinde  akarak  kum filtre minerali üzerine yapışmış tortuyu alarak ortamdan uzaklaştırmaya yarar. Bu sayede kum filtre sistemini uzun vadede kullanımını artırarak ömrünü uzatmış olur.

Endüstriyel Kum Filtre sistemlerinde verimliliğinin en yüksek seviyede olması için dikkat edilmesi gereken etkenler; Kum filtre mineral miktarı, doğru dizilimi,karakteristik özellikleri ve filtrasyon hızının doğru seçilmiş olmasıdır. Mineral yapısı ve dizilimi iyi yapılmış, filtrasyon hızı da iyi ayarlanmış kum filtrelerin filtrasyon seviyeleri 10 microna kadar düşmektedir.

Kum Filtre Sisteminin kullanım alanları

Evsel ve Endüstriyel alanlarda tüm uygulamalarda kullanılabilir.

  • Kuyu suyu arıtma kum filtre sistemi
  • Yüzey suyu arıtma kum filtre sistemi
  • Şebeke suyu arıtma kum filtre sistemi

Otomatik Geri Yıkamalı Kum Filtre Sistemi