Okul Su Arıtma Sistemleri

Okul su arıtma; denildiğinde çocuklarımızın öğrenim gördüğü alanlarda kullanılan sistemler aklımıza gelmektedir. Su; tortuyu, kimyasalları,  suyun tadını ve kokusunu etkileyen her türlü yabancı maddeyi içerebilir. Bu nedenle su arıtma sistemlerinden yararlanmak gerekmektedir. Bu sistemler sayesinde sağlıklı ve temiz bir suya sahip olunur. Yaşamımızın bir çok alanında giren ve temiz su kaynağı olarak kullandığımız su arıtma cihazları artık okullarımıza da girmeye başlamıştır. Okullarda temiz su içmek için veya kullanım suyu olarak kullanılan sistemlere okul su arıtma sistemleri diyoruz.İçme suyu ve musluk suyu birbirinden farklı yapılardadır. Su musluğa gelene kadar suyun çözücü özelliği nedeniyle pek çok maddeyi içine alır. Bu maddeler arasında yararlı olanların yanı sıra zararlı olanlar da vardır ve bu maddeler ayrıştırılmadığı için musluktan gelen suyu içmemek gerekir. Ancak günümüzde damacana sularının da iyi koşullarda üretilmediğine dair çıkan haberler aileleri huzursuz etmiş ve onları çocuklarına içecekleri su için hassas davranmaya itmiştir. Bu sebeplerden ötürü aileler okul içme suyu arıtma sistemlerinin önemini kavramışlardır.

Okullarda su arıtma için kullanılan yöntemler iki türlüdür. Genel olarak merkezi su arıtma sistemi okul ana girişine kurularak tüm okul oradan beslenir. Katlara da paslanmaz su sebilleri konularak kullanıcıların oralardan içmesi sağlanır. Bu sayede tüm okulun içme suyu buralardan karşılanmış olur.

Soğuk-Sıcak Su Arıtma Sebili

Diğer bir yöntem ise Sınıf bulunan tüm katlara hat çekilerek veya da su ve giderlerin yakın olduğu bölümler su arıtma sebiller takılmasıdır. Bu orta öğrenim ve daha üstü için ideal bir seçenek olsa da anaokulu ve ilk öğretim için pek önermediğimiz yöntemdir. Çünkü küçük çocuklar kullanıma pek fazla dikkat etmemektedirler. Bu da konulan su arıtma sebillerinde sürekli arızaya sebep olmaktadır. Genel olarak Kaliteli okullar ve kolejlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Bu sayede her kata konulan sebil aracılığı ile kullanıma sunulan cihazlar temiz su ihtiyacını karşılamaktadırlar. Okul tipi su arıtma cihazları genel olarak diğer sistemlere göre daha maliyetli olmaktadır. Şuan ki yeni yapılan okul projelerinde sisteme su arıtma kurulumu da dahil edilmiştir. Bu sistem sayesinde her kata yapım esnasında yeni bir hat çekilerek su arıtma için yer bırakılmaktadır. Okul su arıtma cihazları özenle seçilerek takibi yapılması gereken parçalardandır. Daha önce bir çok okul ve kolejin Su arıtma sisteminin proje ve tasarımını yapan firmamız size bu konuda destek olmaya hazırdır. Su arıtma ile alakalı her türlü bilgi ve soru için firmamıza danışabilir destek isteyebilirsiniz.