Kuyu Suyu Arıtma Sistemleri

Kuyu suyu arıtma sistemleri; yer altı sularının yağmur sularının ve dip sularının birleşmesiyle  meydana gelen sulara kuyu suyu diyoruz. Kuyu suları bulunduğu yerin jeolojik yapısı,sanayi bölgesi olup olmadığı,iklim şartları gibi durumlar göz ününde bulundurularak işlem yapmadan önce analiz edilmelidir. Kuyu suları yapısı itibari ile sürekli değişken bir yapıya sahip sulardır.

Kuyu suyu Arıtma Filtre Tipi

Kuyu suları kullanım amaçlı veya içme amaçlı kullanım için kuyu suyu arıtma sisteminden geçirilerek kullanılabilir hale getirilmektedir. Bu saya de Kuyu suyu arıtma  sudaki bulunan bir çok ağır metal ve mikro organizmaları izole ederek suyu kullanışlı hale getirir.

Kuyu suyu arıtma işlemi yapmak için suyun değerleri ölçülerek analiz edilir ve ona uygun bir tasarım projelendirilir. Bu sayede verimli bir sistem elde edilir. Dünyada kullanılan arıtma teknolojisi ile suyun karakteristik özelliğine göre su arıtma teknolojisi kurulmaktadır. Endüstriyel su arıtma sistemleri olarak bilinen yumuşatma sistemi ,Reverse Osmosis teknolojisi gibi sistemler kuyu suyunu arıtma da kullanılan sistemlerdir.

Kuyu suyu Ters Ozmos Sistemi

Kuyu Suyu Arıtması Nasıl Yapılmalıdır ?

Kuyu suyu arıtma dizaynı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlar sistemin verimli çalışması için dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Öncelikler kuyu suyu analiz edilerek kuyu suyu arıtma filtresi tasarımı yapılmalıdır. Sistem analiz edilerek kuyudan gelen ham su üzerinde  klor dozajlama üniteleri  kurarak suda mevcut olan Nitrit,Demir,Mangan gibi ağır metalleri oksitlemek ve bakteri virüs gibi kirliliklerin dezenfekte etmeliyiz. Bu sisteminde seçimi esnasında dozajlama pompasını doğru seçmeye dikkat etmeliyiz.

Sonraki  adımımız  kum filtresi sistemi ile tortu, partikül,çamur,yosunları tutarak suya ön filtrasyon işlemi yapılır. Bu sistem belli periyotlarda ters yıkama işlemi ile yüzey alanında tuttuğu partikülleri ters yıkama ile drenaja atarak kendini yeniler.

Daha Sonra  Aktif karbon Filtre sistemi ile  sudaki  ağır metalleri, klor kokusunu ve gazal kokuları alarak suyu kullanışlı hale getiririz.

En son yumuşatma sistemi ile suda bulunana Ca, Mg sertlik ve kireci tutarak sisteme yumuşak su verir. Yumuşatma sistemi kireci gidererek mevcut tesisatı ve sistemde bulunan kombi, termosifon, çamaşır makinası, bulaşık makinası, çay kazanları vb. suyun geçtiği tüm ekipmanları kireçten korur.

Kuyu suyu arıtma filtre sistemlerinden geçtikten sonra kullanım suyu olarak rahat bir şekilde kullanıma sunulabilir. Eğer daha detaylı bir arıtım yani içme suyu olarak kullanmayı düşünüyorsanız  Kuyu suyu ters osmoz sistemleri ile suyu istediğiniz parametrelere getirerek istediğini yerde kullanabilirsiniz. Kuyu suları işlem gördükten sonra bir çok alanda kullanılabilir. Bunlar;

İlaç sanayi, gıda sanayi, otomotiv sanayi, tavuk çiftlikleri, villalar, site ve apartmanlar, boya, kimya, kozmetik bunlardan birkaçıdır.