Sudan aldığımız mineral miktarı ne kadardır?

Sudan ne kadar mineral alıyoruz veya da suda ki mineraller ne kadar besleyici sorularının cevabını elbette herkes merak ediyordur. İnsan vücudunun temel işlevlerini yerine getirebilmesi için mineraller çok önemlidir. Kemik büyümesini kontrol etmeye, vücuttaki sıvıları düzenlemeye, sinir ve kas işlevlerini normalleştirmeye, metabolizmayı takip etmeye , bağ dokularını büyütmeye ve çok daha bir çok fonksiyona yardımcı oluyorlar .

Peki ama içtiğimiz suda ne kadar mineral var ?  Vücudumuz sudan ne kadar mineral alıyor ? Aslında yanlış bilinen gerçeklerin başında bu durum gelmektedir. Sudan aldığımız mineraller çok az orandadır.Yani tükettiğimiz sudan yeterli kadar mineral elde edememekteyiz.Sudan vücudumuza yeterli miktarda mineral alabilmek için, günlük olarak tam bir küvet miktarı su içmeliyiz ki bu da  mümkün olmayan bir durumdur. Hiç bir hasta doktora gittiğinde vitaminsizlikten ve mineral eksikliğinden dolayı doktor tarafından reçeteye su içmesi yazılmaz. Çünkü insan vücudu gerekli mineral ve vitaminleri beslenme yolu ile almaktayız.

Peki o zaman neden “sağlıklı su için” veya “mineralli su için” diye öneride bulunuluyor. Çünkü suda aslında insan sağlığı için zararlı olabilen inorganik mineraller bulunduğunu unutmayın. Vücudumuz inorganik mineralleri işlemekte zorlanır ve absorbe edemediğimiz şeyler dokularımızda ve organlarımızda saklanabilir ve sonuç olarak vücuda toksit olur. Öncelikli olarak suçlu olarak kalsiyum tuzları; zamanla safra taşlarına , böbrek taşlarına , kemik ve eklem kalsifikasyonuna, artrite ve sertleşmesine ve arterlerimizin tıkanmasına neden olabilir . Dokunun ve doğal kaynak sularında bulunan bazı zehirli veya radyoaktif minerallerin uzun süre maruz kalması sonucu organ yetmezliği ve kanser meydana gelebilir. Yiyeceklerin bol olduğu organik mineraller toksit mineral içermediğinden bedenlerimiz tarafından atılması  daha kolay ve tercih edilir. İşte bu yüzden içtiğimiz sularda yararlı minerallerden çok zararlı inorganik maddelerin bulunma riski daha fazla olduğu için sağlıklı ve temiz su içmemiz gerekmektedir.

Yani temiz ve sağlıklı su mineral deposu olarak değil vücudun fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için en büyük yardımcı etmendir. Çünkü vücudun büyük oranı neredeyse % 70 su dan oluşmaktadır. Sudan mineral almak yerine içindeki zararlı maddeleri ayrıştırmak daha önemlidir. Çünkü uzun vadede organlarımızda oluşabilecek problemlerin önüne geçmiş oluruz.