Su Sebili dezenfeksiyon işlemleri

Evlerimizde aldığımız hazır suları ısıtma ve soğutma damacana sebilleri veya kullandığımız arıtma sebillerinin belli dönemlerde periyodik olarak bakıma yani dezenfeksiyona ihtiyacı vardır.

İş yerleri ve ofislerde bulunan su sebilleri iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğince ayda en az bir kez olarak temizlenmesi gerekmektedir. Sebiller içlerinde bulundurdukları durgun su sebebiyle zamanla bakteri üretmeye başlarlar. Bu bakteri üretimi gözle görülmez fakat sebilden alınan su da koku ve tat bozukluğuna neden olur. Sebillerdeki kirlenme sadece suyun durması ile alakalı değil kullanıcıların ve bulunduğu ortamında bu kirlenmeye sebep olduğu bilinmektedir. Zaten belli bir kullanımdan sonra su sebili içinde parteküller görülmeye başlar ve tad değişikliği ve koku oluşur. Kullandığımız su sebillerinin bu ve benzeri nedenlerden dolayı belirli periyotlarda temizlenmesi gerekmektedir. Aslına bakarsanız  üretici firmalar, su firmaları ve sağlık kuruluşları tarafından tavsiye edilmektedir. Kullandığımız su sebilleri düzenli ve periyodik olarak  temizlenmediği taktirde, sebillerimiz adeta birer mikrop saçan makinelere dönüşürler. Sebillerinizin devamlı ve profesyonelce temizliğinin yapılmasına özen gösterin.Her ne kadar güvenli su tükettiğimizi düşünsek de damacanaların konularak kullanıldığı sebillerde bir süre sonra ortam kaynaklı kirlenmeler meydana gelmektedir.Bu kirlenmelere bağlı olarak sebil içerisinde bazı hastalık yapıcı mikroorganizmalar üremektedir. Bu mikroorganizmalar insan bünyesinde zamanla çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Yani su sebili dezenfeksiyonu şarttır.

Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle sebilin dış temizliği yapılır.
  • Soğuk ve sıcak su haznesinden sebil içerisindeki su tahliye edilir.
  • Bazı sebillerde buhar makinesi ile sıcak buhar verilerek sistem yıkanır.
  • Fiziksel ve yüzeysel temizliği yapıldıktan sonra soğuk su haznesine su doldurulup ozon cihazı ile sebile 10 dakika ozon gazı verilir.
  • Bu işlem bittikten sonra sebil içerisindeki ozonlu su tahliye edilir.
  • Bu işlemler ile sebil içerisindeki bakteriler öldürülüp, koku giderilmiş olur
  • Sebil kullanıma teslim edilir.

 

Su sebil temizleme hizmeti her bir veya üç ayda bir mutlaka yaptırılmalıdır. Hayatımıza kolaylık katan sebiller temizlenip dezenfektesi yapılmadığında sağlığımız için büyük tehdit oluşturabilmektedir.

Su sebilleri kanalları ve boru hattında bir çok mikroorganizmayı barındırıp kolaylıkla insan vücuduna taşıyabilmektedir. Sebil dezenfektesinde kullanılacak en önemli dezenfektan ozon gazıdır. Ozon çok kuvvetli bir dezenfektan olup içme suyu üretiminde, saklama depolarının dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Su sebil temizliğinde mutlaka ozon cihazıyla sebilin kullanım amacına ve büyüklüğüne göre 1-15 dakika arasında ozon dezenfektesi yapılmalıdır.

Su sebilini  temizliği ne ile yapılmalıdır?

Su sebilleri yazın soğuk, kışları sıcak su ihtiyacımızı anında karşılayabilen, hayatımıza kolaylık katan makinelerden biridir. Sebiller içerek tüketme ihtiyacımızı karşıladığı için, suyu temiz ve steril olarak muhafaza etmelidir. Su sebillerinin sağlıklı su ihtiyacımızı karşılaması için düzenli olarak temizlik ve bakımlarının yaptırılması gerekir.

Su sebil temizliği ve bakımı sadece ozon cihazı ile mümkündür.

Temizlenmeyen su sebillerinde zamanla oluşan bakteriler suda tat, renk ve koku farklılıklarının oluşmasına sebep olur. Sebilde yosun oluşumu da sık rastlanan problemlerdendir.

Yosun, koku, renk ve tat farklılıkları; sebile alınan suyun kalitesiz olması, sebilin direk güneş ışığına maruz kalması, temizlenmemeye bağlı bakteri üremesi sebepleriyle oluşabilen problemlerdir.

Böyle bir sebil kullanıldığında oluşan bakterilere direk maruz kalabileceğimiz için alerji, bağırsak iltihabı, ishal, kusma, bulantı ve benzeri sağlık problemleri yaşayabiliriz.

Saydığımız tüm bu nedenler ve ilgili mevzuatlar gereği sanayi ya da ev tipi su sebilleri, marka modeli fark etmeksizin 3 aylık periyotlar ile temizlenip ozonlanmalıdır. Ozonla su sebili temizliği nasıl yapılır sonraki bölümlerde anlatacağımız işlerdendir.