Su arıtma cihazları mineralleri öldürüyor mu?

Su arıtma cihazları kullanımı gün geçtikçe artan ürünler olmaya başlamıştır. Elbette ki su arıtma sektörü de bir başka sektörün ekmeğine mani olarak değerlendirilmektedir. Örneğin Doğalgaz gelmeden önce  herkesin evlerinde mutfak tüpleri bulunurdu. Bu durum araba ile dolaşan tüpçülerin ve tüp bayiilerinin olmasına sebep oluyordu. Fakat Doğalgazın yaygınlaşması ile bu sektörün önü kesilmiş oldu.

Bebeklerde su oranı

Şimdi aynı durum damacana sektörü ile arıtma sektörü arasında devam etmektedir. İnsanlar arıtmadan önce damacanalar ile temiz su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktaydılar. Fakat şuan Su arıtma cihazlarının yaygınlaşması ile bu durum damacana sektörünü yani hazır paketlenmiş su sektörünü pekte memnun etmemeye başlamıştır. Bu durumda  sektörler arası birbirlerine çamur atma olayına dönüşmüştür. Aslına bakarsanız ekmek kavgası diyebilirsiniz. Burada taktir halkın olacaktır.

Su arıtma cihazları faydalı mı , zararlı mı ?  sorusu ile sürekli karşılaşan biri olarak bu durumu kendi penceremizden cevaplıyalım.

Yaşlı insanlarda su oranı

Günlük ortalama mineral ihtiyacımızın %99’unu besinlerden, sadece %1’ini su ile karşılarız. Yani sanılanın aksine su, başlı başına bir mineral deposu değildir. Bir günlük mineral ihtiyacımızı sadece sudan karşılamak durumunda kalsaydık, toplamda 1 tona yakın su içmek durumunda kalırdık.

İnsan vücudunun sağlıklı çalışabilmesi için kendi içinde oluşturamadığı ve dışarıdan alması gereken vitamin ve minareller bulunmaktadır. Hayati önem arz eden bu mineraller; kalsiyum, iyot, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinkodur diyebiliriz. Mineraller, diş ve kemik yapısının sağlıklı olmasını, kalbin sağlıklı çalışmasını, kas fonksiyonlarının sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, üreme, hücre korunması, dolaşım ve sinir sistemi gibi sayısız faydası vardır.

Su arıtma cihazları çalışma prensibi olarak sudaki bütün yararlı veya zararlı bütün maddeleri tamamen tutmaktadır. Bu durumdan yola çıkılarak su arıtma cihazları mineralleri öldürüyor bahanesine sığınılmaktadır. Oysa ki evet su arıtma cihazı bütün maddeleri ayrıştırır ancak sistemde Membran filtre sonrası mineral filtre takviyesi yapılarak suya alınması gereken mineraller tekrar ilave edilmektedir.

Yani bir nevi yararlı zararlı boşaltılıp içine sadece yararlı mineraller eklenmektedir. Hiç su arıtma cihazından hastalanan veya bir sıkıntı yaşayan insanla karşılaştınız mı?

Fakat damacanalar ile alakalı bir çok problemli haber görebilirsiniz. İşte bu durum hazır sulardan ise Su arıtma cihazlarının daha güvenli olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Hem ekonomik hemde daha sağlıklı ve güvenilir.