Su Arıtma Cihazından Ses Geliyor !!!

Su arıtma cihazı ses yapıyor, su arıtma cihazından ses geliyor gibi şikayetler bir çok kullanıcı tarafından dillendirilen şikayetlerdir. Su arıtma cihazları kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir. İnsanlardaki sağlıklı su içme bilinci artıkça hazır ve paketlenmiş sulardaki çıkan sağlıksız haberler insanımızı farklı arayışlar içine itmiştir. Su arıtma cihazları da bu duruma tam manası ile  cevap verebilecek ürünlerin başınca gelmektedir.

Su arıtma cihazları her kullanılan ekipman gibi belli kullanımlardan sonra eğer düzgün bir şekilde bakımları takip edilmez ise sorun çıkarmaya veya arıza yapmaya başlayabilir. İşte su arıtma  arızaları ve çözümleri adlı yazımızı okuyarak insanların ne tür sorunlar ile karşılaştığı görebilir aklınıza takılan herhangi bir soruyu destek ekibimize sorabilirsiniz.

Su arıtma cihazları neden ses yapar?

Su arıtma cihazları iki tip çalışma prensibine sahiptir. Elektriksiz (pompasız) su arıtma cihazları;bunlar gelen suyun basıncı ile çalışan ürünlerdir.Mekanik çalışma özellikleri ile elektriğe ihtiyaç duymazlar. Elektrikli (pompalı) su arıtma cihazları; bu ürünler ise gelen basıncı bir pompa yardımı ile filtrelerden geçirerek verimi artırmak ve atık sarfiyatını azalmak için kullanılan ürünlerdir. Elektrikli  Pompalı su arıtma cihazı ile elektriksiz pompasız su arıtma cihazı arasındaki farkı da  bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Su arıtma cihazlarında ses gelme durumu genellikle yüksek basınç olan bölgelerde meydana gelmektedir. Hatta çoğu cihaz gün içinde hiç ses çıkartmazken gece özellikle ses çıkarmaya başlayabilir.Çünkü gece şebeke sularının kullanımı azaldığı için basınç geceleri daha çok yükselmektedir. Buda cihazın su geçişlerinde ses oluşmasına sebep olabilir.

Bir başka neden cihazda bulunan pompa uzun süre çalıştıktan sonra rulman dediğimiz parçaları dağılmaktadır. Buda cihaz çalışırken farklı seslerin çıkmasına sebep olabilir.Bazen cihaz ilk çalışmaya başladığında kısa süreliğine bir ses çıkartarak sonra düzelebilir.  Bu tür olaylar kullanıcıyı korkutacak veya da sıkıntılı bir durum oluşturacak hale gelmeden hemen çözüm aranmalıdır. Özellikle su arıtma cihazlarında periyodik bakım çok önemlidir. Çünkü cihaz ne kadar rahat ve verimli çalışır ise sorun o kadar az olmaktadır. İşte bu durum için su arıtma cihazlarına bakım yaptırmayı unutmayınız.