Su arıtma cihazı arızaları ve çözümleri

Su arıtma cihazları arızaları ve çözümleri için her kullanıcı mutlaka belli bir arayış içerisine girmiştir. Çünkü çalışan her aracın belli bir süre sonra arıza yapması muhtemeldir. Su arıtma cihazları da evimizde sağlık ve kaliteli su içmek için kullandığımız ürünlerdir. Su arıtma arızaları adlı bir başlıkta bu olası durumları birlikte inceleyelim istedik.

Su arıtma arızaları ve çözümleri

Su arıtma cihazım çalışmıyor sebebi nedir ?

Su arıtma cihazı çalışmıyor ise olası bir kaç tane nedeni olabilir…

 • Cihaza su gelmiyordur veya da gelen basınç değerleri çok düşüktür.
 • Cihazı Elektrik bağlantısında bir sıkıntı olabilir.
 • Cihazın filtreleri ile alakalı tıkanma meydana gelebilir.

Çözüm: Bu tür sıkıntılarda öncelikle su arıtma cihazı giriş vanası kontrol edilmelidir. Eğer vana açık ise basınç kontrolü yapılmalıdır. Eğer var ise Elektrik bağlantıları kontrol edilmelidir. Bunlar sizin yapabilecekleriniz Bu sıkıntıları kontrol ettiğinizde herhangi bir anormal durum yok ise Su arıtma servisini arayınız.

Su arıtma cihazı su kaçırıyor…

 • Montaj yapılırken hata yapılmış olabilir.
 • Cihaz fabrikasyon bağlantıları gevşek olabilir.
 • Üzerindeki parçalardan herhangi biri veya birileri kırık çıkabilir.

Çözüm:  Giriş vanasını kapatarak cihaza gelen suyu kesiniz. Varsa Elektrik bağlantılarını da sökünüz. Su kaçağı olan yeri tespit ediniz. Eğer kendiniz müdahale edip halledebileceğiniz bir durum ise elinizdeki ekipmanlara ile gevşek olan yeri sıkarak sızıntıyı gideriniz. Eğer kırık veya çatlak bir nokta var ise servisi arayarak destek isteyiniz.

Su arıtma cihazı musluğunu açınca az su geliyor. Ancak tank su dolu sıkıntı nedir?

 • Su arıtma cihazı tankında problem olabilir.

Çözüm: Tankın içinde hava bulunmaktadır.Belirli bir süreden sonra tankın havası bitebilir.Bu durumda tek yapmanız gereken durum tankın alt kısmında bulunan siboba ince bir şey sokun ve hava çıkmıyorsa tankın havası bitmiş demektir.Bu durumda kısa süreli bir çözüm olan herhangi bir benzin istasyonuna  giderek 7 psi bir hava basın.Bu sizi biraz idare eder ama daha sonra yine tank almak zorunda kalabilirsiniz.

Su arıtma tankım eskisi kadar su vermiyor su hemen bitiyor…

 • Su arıtma cihazı filtrelerin tıkanması böyle bir duruma yol açabilir.
 • Su arıtma  cihazına gelen su basınç düşük olabilir.
 • Su arıtma cihazı çalışan parçalarında problem oluşmuş olabilir.

Çözüm:  Su arıtma cihazlarının periyodik olarak filtre değişimi yapılması gerekmektedir. Bu filtreleri zamanında değiştirmek hem suyun kalitesini artırır hem de cihazın verimli çalışmasını sağlar.

Su arıtma cihazım pompası sürekli çalışıyor.

 • Su arıtma cihazı sürekli çalışıyor ise pompanın bağlı olduğu sensörler bozulmuş olabilir.
 • Shut off valf bozuk olabilir.
 • Su arıtma cihazı çekvalfi bozulmuş olabilir.

Çözüm: Yetkili servisi arayarak destek istemelisiniz.

Su Arıtma Cihazı Pompası Su Kaçırıyor

 • Su Arıtma Pompası diyaframı yırtılmış veya hasar görmüştür.
 • Su giriş basıncı çok yüksek olabilir. (50 PSI’ın üstünde)

Çözüm: Giriş basıncı yüksek ise basınç regülatörü takarak basıncı dengelemek gerekir. Pompanın diyaframı zarar gördü ise değişimi gereklidir.

Su arıtma Cihazı sesli çalışıyor

 • Su arıtma cihazı pompası arızalı olabilir.
 • Su giriş basıncı yüksek olduğu için bazı parçalar ses yapabilir.
 • Selenoid vana arızalı olabilir.Sürekli aç kapa yaparak ses çıkartma ihtimali vardır.

Çözüm: Cihazı elektrik ve su bağlantısını keserek en yakın servisi arayınız.

Su arıtma cihazı tankına nasıl hava basılır ?

Su arıtma cihazları tankları suyu biriktirip kullanıcıya debisi yüksek bir şekilde verebilmek için kullanılır. Bu tankların belli kullanımdan sonra içindeki hava oranı bitebilir.Bunu dışarıdan hava takviye ederek eski haline getirebilirsiniz. Kompresör veya el pompası ile sibop kısmından hava basabilirsiniz. Önce Su arıtma cihazının giriş vanasını kapatın. tezgahın üzerindeki musluğu açın. Pompa ile sibop kısmından basmaya başlayın.

Su arıtma cihazının deposundaki hava oranı

Su arıtma cihazlarının tanklarında belli oranda hava olmalıdır. Bu oranın altında veya üstünde olması verimin düşmesine sebep olabilir. 0,7 bar oranın hava basılması yeterli olacaktır.

Su arıtma cihazının Atık suyu kesmiyor !!!

Su arıtma cihazlarında atık su kesmiyor ise bazı parçaları ve suyun giriş basıncını kontrol etmek gerekir. Mekanik çalışan cihazlarda genel olarak suyun basıncına göre hareket eden arıtma cihazları eğer su basıncı çok yüksek ise atık suya giden su bazen kesmeyebilir. Bu da su faturasını etkileyen bir durum ortaya çıkartır. İşte bu yüzden cihaz girişlerine basınç düşürücü takılmalıdır. Bu sayede suyun basıncı kontrol altında tutulmuş olur.Eğer basınç düşürücü var ve böyle bir olay ile karşı karşıya kaldıysanız cihazın dört yollu vana dediğimiz parçasını kontrol etmek gerekir.

Su arıtma cihazı ilk çalıştırma nasıl yapılır ?

Su arıtma cihazları ilk kurulum yaptıktan sonra hemen su gelmesini beklemeyin. Cihazın filtreleri dolacak siz bu esnada tank vanasını kapatarak tezgah üzerindeki musluğu açık bırakarak suyun gelmesini bekleyin. Su geldikten sonra ara ara tezgah üzerindeki musluğu açarak aç kapa yaparak filtrelerden su geçmesini sağlayın. Bu sayede su arıtma tankına su dolmadan direk musluğu gelecektir. Bunu bir süre yaptıktan sonra tank musluğunu açarak suyun tanka dolmasını bekleyin.1 veya 2 saat sürebilir su arıtma cihazının özelliklerine göre sonradan tankı boşaltarak tekrar dolması için beklemelisiniz. Sonra da kullanıma başlayabilirsiniz.

Su arıtma tankının dolduğunu nasıl anlarız ?

Su arıtma cihazlarında su arıtılarak tank içinde biriktirilir. Sonradan kullanıcı musluktan aldığı zaman tanktan gelen suyu almış olur. Su arıtma cihazı ne zaman dolar ? Bu arıtma cihazının özelliklerine bağlıdır. Su arıtma tankı gelen suyun basıncına göre dolar. Eğer Pompalı su arıtma cihazı ise daha çabuk dolar. Buna tam zaman vermek oldukça zordur. Fakat pompasız su arıtma cihazı tankı 1 veya 1,5 saat içinde dolar. Pompalı olan ise 30 dk. veya 45 dk. arası dolar.