Sağlıklı Suyun Önemi ve Özellikleri

Suyun Önemi

Su iki kısım hidrojen ve bir bölüm oksijen birleşmesi ile oluşmaktadır. Su olarak da bilinen bu madde, sağlığın en önemli unsurlarından biridir. Vücudunuzun kurumasını önlemek ve hayatta kalmanızı sağlamak için su çok büyük öneme  sahiptir. Su her yerde olabilir, ancak sağlıklı su her yerde bulunmayabilir.

İnsan Vücudundaki Su Oranı

Su insan vücudunun kilosunun üçte ikisini oluşturur ve su olmadan birkaç gün içinde ölebiliriz. İnsan beyni% 95 su, kan% 82, akciğerler% 90’dır. Vücudumuzun su oranında sadece% 2′ lik bir düşüş, kuruma  belirtilerini tetikleyebilir: Mide bulantısı kısa süreli hafıza kaybı,odaklanma zorluğu gibi belirtileri olabilir. Hafif susuzlukta da gündüz yorgunluğunun en yaygın nedenlerinden biridir. Amerikalıların yaklaşık yüzde yetmiş beşinde hafif, kronik susuzluk vardır. Suyun bu kadar kolay bir şekilde  musluktan veya şişelenmiş suyundan kolaylıkla temin edilebilen gelişmiş bir ülke için oldukça yüksek bir istatistik durumdur.

Su İçmek

Su, insan vücudunun çalışması için önemlidir. Tıpkı bir araba gaz ve yağ olmadan çalıştırılamaz gibi vücut da su olmadan çalışamaz. Aslında, bütün anatomi ve fizyolojimizi oluşturan tüm hücre ve organ fonksiyonları, fonksiyonları için suya bağlıdır.

Su kayganlaştırıcı olarak kullanılır
Su, sindirimde ve neredeyse diğer tüm vücut süreçlerinde bir yağlayıcı görevi görür. Tükürüğümüzdeki su, çiğneme ve yutmayı kolaylaştırır, böylece yiyeceklerin kolayca kaymasını sağlar. Su ayrıca eklemlerimizi ve kıkırdaklarımızı yağlar ve onlara (akıl yürütmeyi affedin) daha akıcı bir şekilde hareket etmelerini sağlar. Daha az yağlama, daha büyük sürtünmeye eşittir ve potansiyel olarak yaralanmalara ve artrite yol açan eklem, diz ve sırt ağrısına neden olabilir. Gözlerimizin bile iyi çalışması ve sağlıklı kalması için bol miktarda yağlamaya ihtiyaç duyarız.

Su vücut ısısını düzenler

Vücutlarımız cildin ter bezlerinden gelen terleme ve buharlaşmadan aşırı ısınmayı kontrol edebilir ve bu da soğutma etkisini üretir. Kan, cildin yüzeyinin yakınında soğutulabilen ve daha sonra vücudun içine geri taşınan alanlara yönlendirilir. Soğuk bir ortamda konuşan cilt, vücudun sıcaklığını dış yüzeyden uzaklaştırarak vücut sıcaklığını korur, böylece vücutta ısıyı korur. Hücresel sistemlerimizdeki suyun hareketi,% 92 oranında sudan üretilen hayati kan plazmasını da nakletmektedir. Kan plazması, vücudun pH’sını tamponlamakta, bağışıklık sisteminden antikorları dolaştırırken ve vücut ısısını korumaya yardımcı olan ozmotik dengeyi düzenlemek için kritik bir rol oynamaktadır.

Su vücuttan zararlı toksinleri giderir
Su vücudumuzun toksinleri çok farklı şekillerde uzaklaştırmasına yardımcı olur. Su toksinleri atar ve idrara çıkma ve terleme yoluyla vücudun atıklarını atar. Su kabızlıkları azaltmaya yardımcı olur ve atıkların vücutta zehirlenmeden önce hızlı ve düzenli olarak alınmasını sağlayan bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Bu atık birikimi,susuzluk düzenli bir duruma gelmesi ve bunun baş ağrıları, toksisite ve hastalıklara neden olması halinde vücutta oluşabilir. Yeterli miktarda su içmek de atıkları boşaltarak böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü hafifletir.

Su vücuttan zararlı toksinleri giderir
Su vücudumuzun toksinleri çok farklı şekillerde uzaklaştırmasına yardımcı olur. Su toksinleri atar ve idrara çıkma ve terleme yoluyla vücudun atıklarını atar. Su kabızlıkları azaltmaya yardımcı olur ve atıkların vücutta zehirlenmeden önce hızlı ve düzenli olarak alınmasını sağlayan bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Bu atık birikimi, dehidrasyonun düzenli bir duruma gelmesi ve bunun baş ağrıları, toksisite ve hastalıklara neden olması halinde vücutta oluşabilir. Yeterli miktarda su içmek de atıkları boşaltarak böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü hafifletir.

Su, vücuda değerli besin maddeleri taşır
Kan, yaklaşık% 92 sudur ve vücuda besin maddeleri ve oksijen taşır. Yediğimiz gıdalardan alınan besinler suda çözünen sindirim sisteminde parçalanır, yani suyu çözünürler. Su, bu besinlerin bağırsak duvarlarındaki kılcal damarlardan kan ve dolaşım sistemine geçmesini sağlar. Burada, değerli besin maddeleri ve oksijenin vücuda tüm hücrelere ve organlara dağıtılması sağlanır. Vücudumuzun günlük bakımına ilaveten su da hastalığın önlenmesinde anahtar rol oynar. Günlük sekiz bardak su içmek, kolon kanseri riskini% 45, mesane kanseri riskini% 50 düşürebilir ve hatta potansiyel olarak meme kanseri riskini azaltabilir.

Sağlığınız İçin su İçin
Su, hayatımızın bu kadar önemli bir bileşeni olduğundan, suyun kalitesinin miktar kadar önemli olması mantıklı olacaktır. Bu nedenle, uygun sağlık ve sağlıklı olmasını sağlamak için içme suyunuz daima temiz ve kirleticilerden arındırılmış olmalıdır. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve hayata dair olumlu bir görünüm yardımıyla sağlığınızı geliştirmek için asla çok geç değildir unutmayın. İnsan vücudu çok dayanıklıdır ve kendinize iyi davranıyorsanız, vücudunuzun kendi kendine iyileşme kabiliyetine şaşıracaksınız.