Damacana İle Arıtma Kıyaslama

Damacana suyu ile arıtma suyu arasındaki fark gün geçtikçe derinleşmektedir. Her iki sektörde de kendini bilmez kişiler yüzünden bu alanlar zarar görmektedir. Sektörümüz olan Su arıtma sektörü ile damacana Plastik olan damacanalar nedeniyle, sağlığı tehlikeye sokan bir durumun söz konusu olduğu ve zararları gündeme geldiği için, cam damacanalar çözüm gibi görünse de, aslında bu ürünlerde güvenilir olmayan sular tehlikeyi yok etmedi.  Su firmaların satış politikaları ve zaman zaman yapılan su analizlerinin sonuçları pek iç açıcı olmadığından arıtma cihazları da oldukça popüler hale gelmeye başladı.  Ancak Plastik damacanaların kullanımından ise cam damacana ve tek kullanımlık pet şişelerin kullanımı daha sağlıklıdır. Damacanalar  ile alakalı çıkan bir sürü haber gün geçtikçe insanları su arıtma cihazlarına yönlendirmektedir. Ayrıca damacana su ile su arıtma cihazlarını ekonomik olarak da hesaplandığında arıtma suyunun daha hesaplı olduğu görülmektedir. Bu yüzden hem sağlık açısından hemde ekonomik açıdan su arıtma cihazı kullanımı daha mantıklıdır. Fakat su arıtma alanında çalışan bilgisiz ve art niyetli kişilerin su arıtma cihazı satmak için uyguladıkları yalan yanlış politikalar yüzünden su arıtma sektörü oldukça yara almıştır. Oysa su arıtma cihazı zorla satılacak bir cihaz değildir. İhtiyacı olan kişilerin alması gereken bir cihazdır.

Ev tipi arıtma cihazlarından, endüstriyel arıtma cihazlarına kadar birçok arıtma cihazı, birçok açıdan işe yarayacak şekilde kullanılmaya başladı.Şimdi ise suyun sterilizasyonu için klorlama yöntemi kullanılmaktadır. Klorlama yöntemi ile sudaki zararlıların temizlenmesi sağlanmaktadır.Ancak içerisinde fazla oranda olması veya tüketilmesi uzun vadede kimyasal içerikli olması sebebi ile kansere veya başka hastalıklara sebep olmaktadır.

Günümüzdeki arıtma cihazları kullanımı yaygın olarak ters ozmos yöntemiyle kullanılır. Bu yöntem sudaki istenmeyen tat ve kokuyu uzaklaştırır.  Normalde suyun içinde ağır, acımsı tadı veren inorganik maddeler yani nitrat, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller vardır. Ters ozmos yönteminde bu mineraller sudan uzaklaştırılıyor ve ters ozmos işlemi bir filtre yardımıyla suyu temizlemiş oluyor.

Su arıtma cihazı ile damacana arasındaki fark kullanıcıdan kullanıcıya fark eder. Herkesin konu ile alakalı bir görüşü olabilir. Uzmanlar bile bu konuda hem fikir değildir. Artık kullanıcı olarak size mantıklı gelen ne ise  ona  göre seçiminizi yapınız.